A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

Toprak Sağlam

Toprak Sağlam
Filmler
Gokten Uc Elma Dustu,
Biyografi
Toprak Sağlam 09.10.1985 te İstanbul'da doğdu. Ev hanımı olan annesi Handan Sağlam ve ressam olan babası Şakir Sağlam'ın tek kızı. Ailesi Toprak'ın hayatında sahip olduğu en değerli şey...İlk öğrenimini İkbaliye İlköğretim oklunda tamamladı. Liseyi General Ali Rıza Ersin süper lisesinde okudu. Müjdat Gezen Sanat Merkezi (MSM) konservatuarı tiyatro bölümünden birincilikle mezun oldu. Babası Trabzonlu annesi ve anne tarafı aslen Artvin Arhavi'li. Göç nedeniyle uzun yıllar önce Düzce'ye yerleşmişler. Karadenizli olmasına bağlı olarak deniz Toprak için vazgeçilmez. “Deniz kokusunu duymadan olmaz” diyor.Oyunculukla tanışması Birleşik Metal -İş Sendikasına bağlı Kemal Türkler Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde sergiledikleri bir oyunla oldu. Bu oyundan sonra oyuncu olmaya karar verdi. 1997'de MSM hafta sonu kurslarına başladı ve birer yıl arayla 3 yıl devam etti. Her yıl sonunda sırasıyla Bahar Noktası, Kadınların Savaşı ve Şimdi Gösteri Zamanı isimli oyunlarda rol aldı.

Bu arada lisede de Turgut Özakman'ın Ah Şu Gençler isimli oyununu sergilediler. Lise öğrenimi bitince 3 gün süren zorlu bir sınavdan sonra konservatuarı kazandı.

Konservatuarda Müjdat Gezen'in “Artiz Mektebi” isimli oyununda oynadı. Ardından Grigori Gorin'in yazdığı “Herostratus'u Unut” isimli oyunda rol aldı.

Mezuniyet oyunu olarak Kaç Baba Kaç isimli oyunu sergilediler.Toprak 11 yıl halk dansları yapmış. Halen modern dansla uğraşmakta. Ayrıca 6 yıldır gitar çalmakta ve şarkı söylemekte. Müzik diye tanımladığı her türü dinliyor. Türkü dinlemeyi çok seviyor. Rock müziğin de onda tadı bir başka. .İlk olarak TRT'nin çektiği “Sanem” isimli kısa filmde oynadı. Murat Başaran'ın “Yetti Gari” ve Cihan Yıldız'ın “Silemedi Yağmur” isimli kliplerinde dans etti. OPEL firmasının eğitim ve tanıtım filmlerinde rol aldı.

Onu ilk dizi çalışması olan ATV de yayınlanan Faruk Teber'in yönetmenliğini yaptığı “İlk Göz Ağrısı” isimli dizide Fidan karakteriyle izledik. Ardından SHOW TV de yayınlanan Haluk Bener'in yönetmenliğini üstlendiği “Cemile” isimli dizide İpek rolünü oynadı. Ardından kanal D ye Raşit Çelikezer'in çektiği “Karınca Yuvası” isimli dizide Aslı karakterini canlandırdı. Şu an Show TV ye çekilen Mustafa Şevki Doğan'ın yönetmenliğini yaptığı 'Kuzey Rüzgarı' isimli dizide Oya karakterini canlandırmakta.

Reklamlar